Tento článek vznikl před časem pro konkrétní spolupráci, nicméně protože téma ženské cyklicity s klientkami otevíráme velmi často, sdílím článek v upravené podobně i sem.
Ženská cyklicita je aktuálně velmi probuzené téma a dobře tomu. Pochopení kvalit cyklicity může naší životní zkušenost jen rozšířít a prohloubit, zároveň se ale s boomem tohoto tématu množí i šíře různě kvalitních sdílení o něm. Co k tomu mohu říci úvodem?
Neexistuje jediný návod a jediná interpretace toho, co se ženám v jejich cyklu děje, jaké kvality se probouzejí a jaká témata otevírají. Nebývá prospěšné pokoušet se naroubovat na cizí systémy, pokud se mnou na první dobrou neladí. Podob cyklů je přesně tolik, kolik nás na tomto světě právě je (a zdaleka se netýká jen aktuálně menstruujících žen). Nikdy se nejedná o přesné dny, různé fáze mohou mít různou délku, podle našeho aktuálního rozpoložení, podle toho, které kvality v aktuálním bodě svého života prohlubujeme, byť třeba naprosto nevědomě, některá fáze může v určitých fázích převládat oproti ostatním a to vše se může během našeho života proměňovat.
Teď si možná říkáte proč číst dál. Ráda bych Vás navedla k tomu, jakým způsobem můžeme na svůj cyklus nahlížet, jak ho zkoumat a jak se během různých fází dobře vyživit.
Menstruace
Začneme u fáze, která se obvykle u plodných žen pozná nejsnáze. Pomyslný konec, kdy neoplodněné vajíčko spolu s výstelkou odchází, zároveň i další nový začátek. Z energetického hlediska je řízená apána váju – jednou z pěti prán, tou, která má na starost vše, co plynu dolů a ven, kromě menstruace třeba i vylučování, z mentální roviny pak všechny procesy pouštění a odevzdávání. Na rovině dechu se pak pojí s výdechem – aby něco mohlo přijít, něco jiného musíme odevzdat. Nádech a výdech jsou v celoživotní rovnováze, vždy jich za život bude stejný počet. Pro harmonický život by takto s pránou, tím co přijímáme, měla souviset právě i naše apána . Často ženy v různě dlouhém čase před začátkem menstruace cítí stoupající vnitřní napětí, které spolu s krví (i hned nebo i po několika dnech) polevuje, někdy to může být i jen pár mnut před, jiným je dobře, dokud se spolu s odcházející krví nepropadnou do hlubin vlastního bytí.
Pokud cítíme, že se menstruace blíží a máme chuť na více péče, dobře nás mohou vyživit vývary (zejména kostěné) či kořenová zelenina, tepelně upravená. Zkrátka různé formy zemského elementu v naší stravě. V této fázi může syrová strava příliš zvedat naší energii, zároveň však může v závěru menstruace podpořit pozvednutí energie, pokud máme tendenci během menstruace nořit do hlubin až příliš.
Je vhodné nezapomínat i na naší mentální výživu: pokud nás to láká, dopřejme si odstínění vnějšího světa aktuálně přesyceného informacemi. Pokud nás mají další lidé tendenci odvádět od dobré koncentrace na sebe samé a my si ji právě teď chceme dopřát, skutečně si ji dopřejme. Dobří přátele pár dní odmlky nepochybně zvládnou. Je dobré se plně soustředit na to, co skutečně je má potřeba, vycházející z nitra mé bytosti, co už je jen přejatý konstrukt (ať už lineárně fungujícího světa, ze kterého se nedá ani na den jen tak vystoupit, ale stejně tak není nutné se uvrhnout do ústraní, pokud to pro nás není opravdu to pravé). Období krvácení je pro náš organismus náročnější. Péče, kterou mu zde dopřejeme, se nám opravdu vrátí. Stejně tak se ale umí systém ozvat, pokud jeho potřeby (dlouhodobě) nerespektujeme.
Dynamická fáze
Další fáze se tradičně nazývá dynamická, může tedy dle názvu přinášet sílu a energii. Je tomu u nás skutečně tak? Někteří máme svou vrozenou dispozici spíše ohnivou, jiní více vlají v myšlenkách, jiní jsou zase stabilně v zemi (někdy až moc). Pro kvalitní sebe výživu je velmi dobré tyto své dispozice prozkoumat a dle své kondice s nimi i nakládat. Zároveň se však tato naše energetická kondice může během života vyvíjet a měnit, ať už vlivem životního stylu, zaměstnání nebo aktuálně nejbližšího okolí. Nuance to mohou být velmi jemné, pokud váháte, doporučuji konzultovat se zkušeným průvodcem celostní péčí.
Co tedy můžeme dělat s dynamickou fází? Pokud máme tendenci být ,,raketová myš” a tato mohutná energičnost se nám v nějaké fázi (často právě v této) prohlubuje, případně se naše ohnivost projevuje i menšími (či většími) výbuchy, je dobré ji dále nepřiživovat. Nepřidávat na ostrosti jídla, nepřehánět to s kávou (případně jí na pár dní úplně vynechat), opět může pomoci uzemňovací strava popsaná výše, která náš elán dobře ukotví.
Respektive je v pořádku ocenit potenciál, který tato fáze přináší, je ale třeba to nepřestřelit, energie by nám později mohla chybět.
… o dvou zbývajících fázích napíšu více v příštím článku...
A co si s tím teď mohu počít?
Jestli mi něco přinesla má čakra jógová praxe, je to zkušenost, že každému z nás, na tomto světě, v tomto jeho kulturním okruhu, ve hmotném těle, prospívá návrat k Zemi i zemi v nás. Jen na pevných základech se dá vybudovat něco dalšího. Zároveň však, zejména pokud nám to není úplně vlastní a máme tendenci to s materií trochu přehánět, nebojme se energii pozvednout, rozproudit, třeba i za pomoci stravy. Vyživujeme se i zážitky, uměním, pohybem či třeba vztahy. Tak si dopřávejme to, co nám slouží, co nás rozvíjí a podporuje, právě na tom místě, v životě, na světě i cyklu, kde právě jsme.