Každý máme svou mužskou a ženskou část, i když mohou přebývat hluboko ve stínu, nerozpoznána a neuznána. Mužský princip je lineární, fokusovaný na růst a cestu v před. Ženský princip funguje cyklicky. Po každém létu přijde podzim, a pak zima, a znovu jaro. Ovulace, menstruace, období růstu, období stagnace, krize…

Cyklické plynutí je vlastní ženskému principu. Tím však navzdory populárním přesvědčením nedisponují jen ženy. Prolíná se naším světem a jeho znalost a rozlišování nám mohou ulevit od spousty starostí. Propady a krize jsou součástí přirozeného cyklu. Stejně jako zima. Nepomůže nám, když budeme smutnit, že v přírodě není žádné ovoce a vůbec se k nám teď nechová vlídně. Jaro nakonec vždy přijde…

Na planetární úrovni je ženská princip vyjádřený měsícem, či raději Lunou. Je to patrné už z podstaty měsíční záře – reflektuje, Luna pouze je a od ní se odráží energie jiného jangového tělesa (tedy žádný vlastní výkon). Lunární cyklus má i stejnou délkou jako nejčastější cyklus menstruace. Ženský princip tohoto světa je na lunu velmi navázán.

Dnes si povíme více k jednomu z vrcholů cyklu Luny. Úplněk je moment, kdy je Luna v opozitu ke Slunci. Je ve své nejvíce mužském, expanzivním momentu. V ženském cyklu energii úplňku odráží ovulace. Přitahují nejen pohledy ale i energie. To se v případě úplňku může projevit jak v (ne)kvalitě spánku mnoha lidí, tak třeba častou bolestí hlavy (pokud vás ta trápí, inspiraci pro úlevnou jógovou praxi naleznete tu). Nemůže za to samozřejmě Luna, jen vytahuje na světlo nedostatečnou kondici našich systémů.

Pokud víte, že se vám to stává, a nebo že takové tendence míváte, berte to jako zprávu vašeho těla, že příliš energie stoupá vzhůru. Je na místě vracet ji k Zemi. Ošetřit se můžeme i dechem (pránajámou) či jógovou praxí (a jestli váháte, jak na to, ráda vás tím provedu).

Úplněk, nejvíce jangový moment lunárního cyklu, energie je na svém vrcholu.

Zpátky ale k Luně. I když některým úplněk přináší těžkosti v životě, přináší tato mocná síla i své dary.

Je čas odevzdat okolí, co nám už neslouží. Můžeme se jakýmkoliv nám blízkým způsobem očistit, ať si do dalších cyklů neneseme nic, co tam nepatří. Může nás podpořit koupel v soli či solný peeling. Jakákoliv očista skrze vodu zde má své místo, stejně jako meditace u vodních ploch. Silná lunární energie může tak vyživovat, že pro některé je to nejpřirozenější den na zařazení půstu.

Můžeme energii měsíce využít i pro své záměry a podpořit tak své rituály. A nebo můžeme jen tak být, spočinout v sobě a pozorovat, co se s námi v rámci této lunární fáze děje.

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..