Zítřejší den je svátkem rovnováhy. Rovnováha je ale jev velmi křehký a vzniká pouze postupným vyvažováním, jemnou oscilací tam a zpět. Zítřejším dnem podzimní rovnodennosti se tento rok přehoupne do své temnější části. Směrem k prosincovému slunovratu se den bude už jen zkracovat a noc se postupně prohloubí. Prodlužující tma nás spolu s postupujícím chladem bude směřovat zpátky k sobě, do vlastních domovů, do vlastního těla, do svého srdce. Dovnitř. To už ale předbíhám. Co můžeme udělat teď? Jak tento čas rovnodennosti oslavit?

• equinox nás přivádí zpátky k sobě. Není třeba na oslavu velkých skupin či davů, pokud nám to není vlastní. Síla těchto rituálu nevypývá z početnosti publika. Můžeme slavit se svou rodinou nebo podobně laděnými přáteli. Pokud to k tomu není, může nám stejně dobře posloužit soustředěné bytí sami se sebou.

• hlavním tématem Mabonu je vděčnost – za všechny dary, za všechny radosti, za všechny plody, které nám tento rok přinesl. Naplňme mísu (či roh, pokud máme) jablky, hruškami, vínem, bramborami, cibulí, žaludy… Zkrátka čímkoliv, co pro nás symbolizuje současnou hojnost darů Země.

• Hojnost může mít mnoho podob, od té jasné symbolizované dozrávajícími jablky a vínem, až po subtilnější uznání všech výzev a darů, které nám překonání letošních výzev přineslo (a že na ně byl tento rok opravdu bohatý). Vděčnost tak nemusí být směřovaná pouze ven, k Zemi a jejím darům. Pro zachování rovnováhy je stejně tak potřebné vyjádřit vděk i sama sobě, za svou práci, lásku, péči, za dary, které do svých životů samy přinášíme…

• Rovnováha dne a noci nám připomíná nekonečný tanec dvou polarit, ať už o nich mluvíme jako o jinu a jangu, Slunečním Otci a Matce Zemi, Šivovi a Šakti. Tyto polarity v sobě máme každý, uznejme je a oslavme.

• Očistěme své domovy. Ať už úklidem všeho vyloženě letního na dna skříní, vytříděním všeho, co už nás spíše zatěžuje než podporuje, pečlivým vymýcením všech koutů. Mějme na paměti, že i zdánlivě obyčejné vytření podlah má své kouzlo – očistná síla vody je mocná. Pokud je nám to blízké, prostor může očistit třeba i dýmem čerstvě usušených bylin.

• výše popsaný dým má kromě očistných kvalit i sílu obětiny – byliny jsou pozřeny ohněm, popel z nich pak můžeme vrátit zpět Zemi. Stejně tak dary z oltáře či rohu hojnosti můžeme po oslavě odevzdat zpátky matce Zemi, například s motlidbou a požehnáním, pokud je nám tento akt vlastní. Aby však oběť fungovala jako oběť, je třeba obětovat něco pro nás cenného, koš nahnilých jablek stejnou službu neudělá…

Toliko k možnostem uctění Equinoxu. Ať budete sami či s blízkými, na zahradě u ohně či v bytě v obýváku, požehnaný Mabon Vám přeji🙏🖤

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..