Jóga mne na cestě životem provází už přes deset let. Setkala jsem se za tu dobu s mnoha směry i učiteli, mou osobní praxi i práci však nejvíce ovlivnila Čakra jóga®, spolu s Bárou Hu a Andreou Knotkovou. Čakra jóga® je netradiční směr vycházející z tantrické energetiky a filosofie, obohacený o transpersonální paradigma. Jóga je tak v mém pojetí cestou sebezkušenosti a sebepoznání v celé komplexnosti naší existence, jak na rovině těla a jeho pohybu, tak i na rovině mysli a vědomí. Tady a teď.

Barbora Hu a  Magdaléna Anna
Fotka ze závěrečného dne Výcviku čakra jógy®

Sedm velkých čaker přináší komplexní zmapování lidské existence. První čakra reflektuje naše kořeny a kontakt s elementem Země. V jejím poli se objevuje existenciální strach na své nejhlubší rovině, tématem je pak třeba právo na existenci. V pánvi pak sídlí čakra druhá, pojící se s vodním živlem. Ta přináší do našeho života emoční prožívání, vztahy či sexualitu. Jejím stinným tématem je vina (znáte ty opakující vlny, které spláchnou sebelepší pocit a zůstává po nich jen vina?). Třetí čakra v oblasti pupku je místo, kde sídlí náš vnitřní oheň, trávení fyzické i emoční. Reflektuje vztah k nám samým, naší vůli, stínem je pak agrese či sebestřednost. Srdeční čtvrtá čakra se na fyzické úrovni pojí s oblastí hrudníku a pažemi, na té emoční se pojí láskou či žalem. V oblasti krku pak sídlí pátá čakra, reflektující téma komunikace a otevřenosti, například ke své vnitřní pravdě (pokud nepodléháme lživým představám či nelžeme směrem k druhým). V oblasti třetího oka sídlí čakra šestá, přináší téma jasnosti vidění/vědění, můžeme zde při nedostatečné pozornosti podlehnout iluzím. Sedmá čakra Sahasrára je nadosobní a propojuje nás se vším, co nás přesahuje.

Čakrový systém je vzájemně propojený, navzdory populárním přesvědčením tak není vždy vhodné energii jakékoliv čakry bezhlavě posilovat – tak, jako může být tématem energetická nedostatečnost, může nás z harmonie vychylovat i to, když je čakra příliš energetizovaná (a energii tak čerpá z oslabenějšího místa v našem systému).

Praxe Čakra jógy® vychází z hatha jógy, je spíše jemnější formou obracející pozornost k našemu nitru. Vycházejíce z aktuální kondice našeho těla i ducha podporujeme praxí svou harmonickou existenci. Nedílnou součástí každé lekce jsou i dechová cvičení (pránajáma), koncentrace či závěrečná meditace. Skupinové lekce jsou vždy vystavěny tak, abyste z nich odcházeli v co nejlepší kondici, s ohledem jak na denní dobu, tak na fázi ročního cyklu. Jinak tak bude vypadat ranní lekce v prosinci, jinak večerní uprostřed horkého léta.

Ve formátu individuální konzultace je pak možné ošetřit skutečně jakákoliv témata. Z mé osobní zkušenosti muže čakra jógová praxe stabilizovat letité deprese, ukotvit vlastní existenci navzdory traumatickým zážitkům, zpevnit volná kolena bránící jakémukoliv pohybu, kleku i dřepu, vhodně podpořit cyklické fungování každé ženy i mimo aktivní cyklus (například v těhotenství, po porodu i v období přechodu). Čakra jóga může velmi pozitivně ovlivnit to, jak se cítíme ve vlastním těle (ať už je momentálně v jakékoliv kondici), napomáhá zvládat stres, období nejistot i emočního vypětí. Pomůže srovnat výkyvy nálad či energie, podporuje nás i v našem povolání či poslání. 

Při individuální konzultaci dostanete doporučení pro vlastní praxi i pro život mimo podložku. Spolu s klienty hledáme místa, kde je změna možná bez přílišného úsilí. I tak je tento formát spolupráce vhodný pouze pokud jste motivováni sami se sebou něco dělat. Ráda vás na vaší cestě podpořím či provedu skrz zastřenější místa, projít ji musíte po svých sami.


Aktuálně pořádám

  • středeční lekce Čakra jógy® v berounském studiu Yogaway, večer od 19:15.
  • páteční ranní lekce Čakra jógy®, v Kroftové 14, na hranici Újezdu a Smíchova od půl deváté ráno
  • úplňkovou Čakru – sebeprožitkový workshop prohlubující čakra jógovou praxi, v kruhu podobně laděných žen.

Nejaktuálnější přehled událostí se všemi informacemi naleznete na mém facebooku. Kdykoli se na mně ale můžete obrátit s otázkou či přáním.

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..