Když vysvitne plná Luna, může to být krásná podívaná. Pro spoustu mám i tátů to ale taky přináší čas pro obdivování té krásy, protože… děti nespí. Citlivost na Měsíční fáze máme každý ze své vrozené dispozice různou, může ji odrážet ale i naše aktuální kondice. Pokud právě vaše děti na Lunu hodně reagují, čtěte dál. Podělím se s vámi o tipy, co s tím jako rodiče můžeme dělat.

1) První pomoc. Budí se uprostřed noci, co teď? Pokud je to jen trochu možné, nerozsvěcejme světla – proč? I krátké setkání s modrým světlem může plynutí noci rozhodit. Pokud světlo opravdu potřebujeme, poslouží nám obyčejná svíčka nebo červená čelovka.

2) Některé děti může upokojit masáž nožiček. Jiné děti budou chtít potulit, možná ještě nakojit a i ty můžeme zklidnit jemnou pomalou masáží. U miminek a menších dětí ale nemasírujeme plosky nohou, obvykle je to spíše rozpohybuje (reflexy, jsou reflexy).

3) Ať už své děti držíme v náručí nebo vedle nich ležíme, věnujme pozornost i sobě, své mysli a dechu. Snažme se udržet v klidu. Naše děti velmi dobře cítí, jak nám je.Snažme se dýchat plynule, věnujme dost času výdechu, můžeme ho i vědomě prodloužit, pokud nás to láká – koneckonců noc je právě takovou výdechovou fází každého denního cyklu.Pokud se naše mysl rozbíhá, snažme se to nepřiživovat a nechytat se myšlenek. Může nám v tom pomoci otočit pozornost zpátky k dechu, kdykoliv se mysl rozběhne. A pokud je to možné, nekoukejme do obrazovek. Nejen že na sebe i děti posvítíme modrým světlem, informace, obrázky, i fotky opět mohou silně rozproudit naší mysl. A tím i mysl našich dětí…

4) Pokud nás to láká, a děti už nejsou úplná miminka, může nás v klidném spánku podpořit vůně levandule. Doporučuju v rozprašovači nebo do klasické aromalampy, elektrickým bych se vyhnula. Můžeme i kápnout kapku do nosného oleje. I když se levandule může používat na kůži neředěná, pokud hledáme zklidnění, méně vjemů může být více.

5) Děti v tom nikdy nejsou samy. Co tím mám na mysli? Vždy se narodily do nějakého rodinného systému a velmi často, když se u nich objeví nějaké symptomy, silné reakce nebo možná i potíže, odráží to i určitou nerovnováhu v systému. Luna nás učí plynutí, cyklu, času přílivu i času odlivu a uvolnění se ve vlnách oceánu života. Někdy může právě toto být poselství našich nočních nespavců. A nemusí to být poselství jen pro nás (ale třeba i pro ostatní blízké dospělé, co v poslední době s dětmi trávili více času).Jakkoliv tímto sama u svých dětí začínám, zmiňuju to raději až v závěru. Na místě je opatrný check-up, kontrola, jak na tom právě jsem. Smyslem naopak není ponor do pocitu selhání či viny, co nedělám nebo dělám špatně. Protože někdy ty věci prostě jsou jak jsou. Přijdou i noci, kdy uděláte první poslední, ale mnoho spánku se přesto nedostaví. Pak přichází čas odevzdání, výdechu a uvolnění, že je přeci jen vše, jak má být. Nemůžeme mít vše pod kontrolou, někdy je třeba nasednout a nechat se nést přílivem i odlivem.

Krásnou dobrou noc…

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..