Múládhára. Kořenová čakra. Ta první, dole, co nás spojuje se Zemí. A že tu u většiny z nás není úplně stabilní místo…

Jejím stínem je strach, přesně ten, který teď pozorujeme všude okolo. Strach z nezodpovědných, co ohrožují zdraví ostatních, strach z diktátorů, co zneužívají moci, strach o existenci, strach, že přijdu o to, co roky buduju, strach z těch, co to mají jinak. Kdo není s nám, ten totiž zákonitě musí být proti. Že jo?

Je tomu skutečně tak? Dokud se pohybujeme na úrovni kmenové duše, tak ano. Kmenová duše je parta, kterou jsme si vybrali, tým, za který kopeme, který má jediný pravdu… Kmenová duše přivádí po staletí lidi k válkám a násilí. My nebo oni, tam není prostor pro cokoliv dobrýho, černobíý souboj je vždy cesta destrukce, jedno jak dobrý záměr kdo má…

Svůj strach si musíme totiž každý opečovat sám. Souboj, byť na diskuzním poli místo bitevního, nikomu na stabilitě nepřidá.
Múládhára je o samotný fyzický existenci, o pevných strukturách, jistotě (která ale nepramení z iluzí vnějšího světa – jak teď koneckonců vidíme).

Nejvíce múládhárový momenty života potkají každého – jsou jimi zrození a smrt. Vztah naší společnosti k oběma jen ilustruje, jak velká témata na poli múládháry jako společnost máme otevřená (obojí se plošně děje nejlépe někde stranou, pod dozorem zkušených, co žijí v iluzi, že mohou mít cokoli pod kontrolou, že?). Z múládháry pramení instiktivní mechanismy přežití, flee, fight or freeze. Kdo ji má stabilní a vyváženou, je si jistý sám v sobě, je dobře ve svém těle, má pevné zravý a je dobře ,,na Zemi“ …

Nenechme se vléct do půtek, které nikdo nemůžeme vyhrát. Prohráli bychom tak všichni.

Všude okolo se ozývají všechna ta múládhárová témata, jako jistota a bezpečí – hlavně ale pro připomínku, kudy ne. Svět jak ho známe nemůže dál eistovat. Jistoty venku nenalezneme. Ani nám nepomůže, když tam budeme hledat své bezpečí.

Opečujme místo toho své jistoty vnitřní, držme záměr, kdo jsme, kam kráčíme, co je smysl našeho konání. Někdy se možná nezadaří, ale v každý další moment začínáme znova, teď a tady. Kdo jsem…

Každodenní práce, skrz dech, pozornost, meditace nebo různé vizualizace a jemný pohyb. Základ není žádná magie. Stačí si sednout, uvolnit nejen své tělo ale i mysl, vytvořit prostor pro pozornost směrem do vlastního nitra. Tam můžeme nalézt vše.

A nepodléhejme u toho všem těm vojevůdcům černobílého světa minulosti. Pouze každý sám za sebe můžeme být tou změnou, kterou si od světa přejeme.

Óm Mani Padmé Húm🙏

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..