Aromaterapie se v posledních letech v jógových kruzích hojně využívá, a není se čemu divit. Mnohé klienty a studenty na lekce jógy pravidelně volá touha po času pro sebe, zklidnění a zastavení se v něm. Zážitek uzměnění (i kdyby ,,jen” ve formě kontaktu s tělem) bývá tím na józe lákavým…
Podpořit se v tomto záměru právě smyslem čichu dává naprostý smysl. Čich se z hlediska čakrového pole pojí s první, kořenovou čakrou, múládhárou. Uzemňuje, propojuje se zdroji, s kořeny, se Zemí. Na úrovni neurologie jde vjem z čichového nervu (jako jediný ze smyslu) přímo ke zdroji (do mozku), a tak není divu, že je pro mnohé voňavost lekce lákavým zpestřením prohlubujícím prožitek.
Jak můžeme k aromaterapii přistupovat v souladu s jógovými principy? Inspirovaná některými jamami a nijamami sdílím svou zkušenost, pohled a filosofii:
AHIMSA (neubližování)
I když přírodního původu, éterické oleje jsou mocná silná medicína, a tak znát jejich bezpečné užití je základ. Nepáchejme násilí na sobě ani na jiných.
Éterické oleje (EO) mohou neředěné nepěkně popálit, pozměnit účinnost farmak, či nevhodně indikované způsobit mnohé zdravotní potíže.
Univerzálně použitelné bývají eo skutečně vzácně. Co je pro jednoho příjemný lék, pro jiného může být, nepříjemným pachem, nebo dokonce příčinou nevolnosti…
Při individuálních ošetřeních po EO do svých zásob šahám často, možná snad i vždy. Jak s nimi pracovat ve skupině, na lekci či workshopu?
Oleje používám, pokud ladí k tématu, času nebo energii skupiny.
Vždy používám takové eo, se kterými mám dlouholetou osobní zkušnost. A hlavně, u kterých mám z relevantních zdrojů nastudované užití, vhodné ředění i kontraindikace. Doporučení MLM prodejců ani neozdrojované weby za relevantní zdroj nepovažuju (do komentářů postupně přidám svá doporučení pro všechny, kteří nejsou studovanými aromaterapeuty. Budu ale moc ráda, když se i vy dole podělíte o své zkušenosti.)
Zdrojů využívám více, a hledám, kde jich je nejvíce v souladu, na základě studií i profesionální zkušenosti.
U těhotných, kojících nebo u klientů s anamnézou obsahující dlouhodobé zdravotní obtíže nebo užívaní farmak považuju vhodnost užití potvrzenou z více zdrojů za zásadní a nevyhnutelnou.
Před aplikací oleje na tělo nabízím (jak ve skupině tak individuální) olej k přičichnutí – vnímám, že moudrost těla je v tomhle velmi spolehlivým zdroje. A tak pokud olej neladí nosu, nepoužijeme ho ani na tělo, ani jinak. Někdy tak mívám na workshopy vybrané olejů více,, dostatečně rozdílných, i když ošetřující podobné téma, a dávám možnost výběru.
ASTÉJA (nekradení)
Astéja nás vede k úctě vůči osobnosti, majetku i myšlenkám jiných. Kromě toho, že se stáváme vnímavější vůči jakýmkoliv formám zcizování, což se týká také třeba autorských práv a nelegálních kopií, obezřetně zacházíme se vším, co nám nepatří.
Týká se to také zodpovědného využívání času a energie ostatních a v době sociálních sítí také opatrnějšího sdílení a respektováni zdrojů. Umíme ocenit nápady jiných lidí a v práci je adekvátně podpořit.
Jak se říká, přej a bude ti přáno.
SATJA (nelhaní)
Buďme k sobě upřímní – zkratky a univerzální návody neexistují. Žádný éterický olej není zázračnou ingrediencí existence, nenavodí nekonečné zdraví, ani osvícení.
A pokud nás někdo bude přesvědčovat opaku, těžko bude satja, pravdivost, jeho silnou kvalitou.
ŠAUČA (čistota)
Šauča přináší k užití EO v praxi mnoho témat k zamyšlení:
Méně je někdy více – než divoké směsi a mnoho různých olejů užívaných bez vědomé pozornosti, může nás inspirovat k éterickému minimalismu, pečlivějšímu volení a užití olejů, na které nám ale zbude dostatek energie a pozornosti.
Šauča ale otevírá i téma u EO velmi často debatované: kvalita. Tady těžko hledat univarzální cesty, doporučení z praxe bývají velmi různorodá
Má zkušenost mi z života mnoho značek éterických i nosných olejů už vyloučila (i přesto, že se dané značky těší široké popularitě). Doporučuju načuchávat a volit vědomě. Raději méně kvalitnějších olejů ověřených značek než desítky druhů olejů nečistých, pančovaných či zoxidovaných…
A pak, když už své oleje mám doma, zvážit, jak je nejléoe skladovat a uchovávat. U některých stačí pár týdnů v teplém letním bytě a s původní kvalitní medicínou budou mít pramálo společného.
Já mám část olejů v temnu a nejchladnější části pracovny, velkou část jich ale skladuji v lednici. Doporučuji si nastudovat, kam s vašimi oleji nejlépe, aby vám vydržely čerstvé co nejdéle…
SVÁDHJÁJA (poznání)
A vracíme se zpátky na začátek… Abych věděla, jak neškodit a neubližovat, byť s dobrým záměrem, je třeba studia a pozná(vá)ní, ne jen slepého následování vlastní víry, třeba v marketingové prohlášení firem éterické oleje prodávajících. Studium jako cesta života, nikdy nekončící proces…
Jaké jsou tvé zkušenosti s aromaterapií v józe? Využíváš jí jako lektor? Oceňuješ ji jako klient? Poděl se v diskuzi: