Minulý víkend jsem byla na setkání České asociace systemických konstelací. Bylo velmi inspirativní vidět tolik různých přístupů při všemožných zakázkách, pro mou vlastní práci jsem ale nejvíce ocenila uvědomění, že v ní i nadále chci pokračovat tak, jako doposud. Co to znamená? Nejprve od začátku…

Systemické konstelace jsou metoda nahlížení na naše systémy, rodinné, pracovní či globální, z vnější perspektivy. Obvykle se odehrávají ve formě semináře ve skupině, kdy si můžeme do „svých“ rolí vybírat ostatní účastníky, zároveň tak můžeme stát jako představitelé v konstelacích ostatním. Jakkoliv si tohoto tradičního přístupu vážím, sama ho při práci s klienty v tuto chvíli nevyužívám.

To, co nabízím, jsou konstelace individuální. Při setkáních s klientkami často narážím na témata, na které práce s vlastním tělem nestačí a může být vhodnější ošetřit je konstelačně.

Role mohou být napsané na papíře, případně jsou reprezentovány různými předměty či židlemi. ,,Stoupám“ si pak do nich já sama, případně, pokud to zakázka umožňuje, v nich stojí klient. Jako hlavní výhodu individuální práce vnímám širší kontakt s příběhem klienta – máme více prostoru se navzájem poznat, často konstelujeme až na dalších sezeních, kontext, se kterým pracujeme je tak pro mne jako konstelářku podstatně širší než při skupinovém semináři.

Zároveň je při individuálním konstelování více prostoru na případný proces klienta, na integraci zážitku či práci s tělem při či bezprostředně po konstelaci.

A jaká konstelační zakázka nejčastěji přichází?

I když si to ne vždy uvědomujeme (a nebo se dokonce přesvědčujeme, že se nás dávná minulostu už ale vůbec! netýká), mnoho naších interakcí s okolním světem, složitostí ve vztazích, našich pochyb či zaváhání, pramení z našich předchozích zkušeností, zažitých rolí a vzorců. Tím nejzákladnějším a často i v pozdějším životě nejzásadnějším systémem, ze kterého vycházíme opravdu všichni, je ten původní, kde jsme spolu s maminkou a tatínkem.

Teď si něktěří z vás mohou říct ,, a co když v systému někdo z nich chyběl“. Jenže, i kdybychom tátu nebo mámu v dětství vůbec nepotkali, vždy tam alespoň v moment početí tyto dvě figury byly. V nějakém momentě to byli právě tito dva, kteří nám dali život, díky kterým na tomto světě jsme. A často nám nevědomky předají témata, která si sami nesou…

Konstelace nám mohou nabízet další úhel pohledu, často podpořený o silný aha moment, někdy podpořený magickou silou rituálu. Mohou nás přiblížit poznání toho, kdo jsme a co si v hloubi své duše nosíme.

Můžeme se však konstelačně podívat i na jakýkoliv další systém, ve které se klient pohybuje.

Pokud Vás má konstelační práce láká či k ní máte jakékoliv otázky, budu moc ráda, když mi napíšete.

Vaše Magdaléna


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..