Slovo jóga ve svém původním významu znamená spojení. Pod pojmem jóga se však v kontextu současného západního světa rozumí opravdu velmi široká škála stylů a přístupů, a já věřím, že to je tak v pořádku – každý z nás je rozdílný, svědčí nám rozdílné věci a současná jóga nám to nabízí. S jakým přístupem se však setkáte u mě?

V čakra józe se nesnažím o neustálé posouvání fyzických limitů těla. Oproti jiným praxím je to spíše jemný směr, který klade důraz na vnitřní energetickou kondici a z té v jednotlivých ásanách i pohybu vychází.

Pravděpodobně zažíváte, že se vám v různé dny i naprosto stejná praxe cvičí rozdílně. Vaše tělo, vaše mysl i vaše energetická kondice reaguje na to, jak se vám právě daří, co vás potkalo poslední dobou, jakou ve vás různá setkání zanechaly stopu, zkrátka co si do praxe v ten daný moment přinášíte. Lekce Čakra jógy (i má vlastní praxe) je pro mne pokaždé uznáním toho, co je, oslavou přítomného okamžiku s tím nejdůležitějším člověkem našeho života, se sebou samým. A to jak na úrovni těla, tak v rovině mysli.

Pomůcky, ať už pásky nebo bločky, při praxi nevyužívám (ale pokud vy je rádi, klidně doražte i s nimi:). Mám zkušenost, že pokud daná ásana není zrovna možná, bývá přínosnější vrátit se o krok nazpět, případně onu praxi vynechat a vrátit se k ní po čase. Sama jsem, když jsem před lety s jógou začínala, kvůli volným a zraněným kolenním vazům nedokázala sedět ani v klelku ani v libovolném sedu s překříženýma nohama. Po letech, aniž bych tyto ásany jakkoliv trénovala (jednoduše proto, že to nebylo možné), se najednou staly obě pohodlnými a jsou stabilní součástí mé vlastní praxe.

Při skupinové lekci čakra jógy nás praxe jemným způsobem provede jednotlivými vrstvami našeho těla i mysli. Nabídneme sami sobě různé druhy pohybu, různé úhly pohledu, prozkoumáme různé vrstvy vlastního bytí. Samotnou ásanovou praxi doplníme o pránajámu (různé dechové techniky) a lekci pokaždé završíme závěrečnou relaxací, která nám umožňuje spočinout v tom, co nám praxe přinesla, a tuto zkušenost integrovat. Ráda při tom využívám kvalit zvuku, ať už při zpěvu manter nebo za pomocí tibetských mís, chřestidel či bubnu.

Při individuální práci s klienty máme možnost podívat se do témat jejich těla i duše hlouběji. Součástí práce je vždy rozhovor, určitá forma zakázky, vymezení témat, která si klient svou praxí chce ošetřit či podpořit. Zároveň je při individuálním formátu práce možné doplnit čakra jógu i o další techniky, se kterými pracuji, podle přání i založení každého klienta.

Pokud Vás má práce láká, kromě individuálního setkání se můžeme potkat na skupinových lekcích čakra jógy v v Praze v úterý od půl sedmé a brzy snad už na venkovních lekcích v Berouně a okolí. Těším se na viděnou!

Categories: Magdaléna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..